Jak podłączyć oświetlenie sufitowe? Praktyczne porady krok po kroku

Jak podłączyć oświetlenie sufitowe? Praktyczne porady krok po kroku

Oświetlenie odgrywa niebanalną rolę w życiu każdego człowieka. Jest tym ważniejsze, kiedy w grę wchodzą długie jesienno-zimowe wieczory. Jeżeli zawczasu dobrze przemyślałeś rozmieszczenie punktów świetlnych w swoim domu, możesz kreować nastrój wedle swoich upodobań. Natomiast, jeśli dopiero planujesz dostosować światło w swoim wnętrzu do własnych potrzeb, to dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki, ale praktyczny poradnik o tym, jak krok po kroku podłączyć oświetlenie sufitowe.

Jak dobrać oświetlenie do typu wnętrza?

Czasy braku możliwości wyboru odpowiedniego oświetlenia do wnętrza dawno – i na szczęście – bezpowrotnie minęły. Jeżeli już przeglądałeś naszą ofertę, to zauważyłeś, że przygotowaliśmy dla Ciebie bardzo dużo funkcjonalnych, oryginalnych oraz ciekawych wizualnie propozycji. W takim razie jak dobrać idealne oświetlenie do wnętrza? Przedstawimy Ci kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Przede wszystkim zwróć uwagę na styl wnętrza

Przede wszystkim oświetlenie nie powinno różnić się stylem od reszty aranżacji. To dlatego, że lampa sufitowa to nie tylko źródło światła, ale również element wyposażenia, który może odgrywać rolę ozdoby.

Jeżeli Twoje wnętrze cechuje minimalizm, doskonale zaprezentują się lampy w kolorze czarnym oraz białym o prostym wzornictwie m.in. kule albo zestawy szynowe. Dla miłośników aranżacji w stylu glamour najlepszym rozwiązaniem będą modele, w których dominuje złoty odcień. Fani loftowych wnętrz docenią wszelkie rozwiązania, w których widoczna będzie ozdobna żarówka, a sama oprawa lampy wykonana będzie z metalu albo prostego szkła. Tymczasem w niskie pomieszczenia idealnie wpasuje się dyskretny plafon.

Dobierz ilość punktów świetlnych do wielkości pomieszczenia

Kolejną ważną kwestią jest dopasowanie wielkości lampy, a co za tym idzie ilości punktów świetlnych do wielkości pomieszczenia. Jest to tym istotniejsze, kiedy zaczyna się okres długich zimowych wieczorów. Nie chcesz przecież, żeby we wnętrzu było ponuro i przygnębiająco.

Sprawdź więc, jakiej mocy żarówki mogą być zastosowane w Twojej lampie, a następnie wykonaj proste działanie – pomnóż ilość metrów kw. powierzchni danego pomieszczenia przez średnią ilość lumenów potrzebną do jego oświetlenia. Dla przykładu wartość dla salonu i kuchni to około 400 lumenów, dla łazienki 500, a korytarza 200.

Ten wzór pozwoli Ci w przybliżeniu określić, ile punktów świetlnych w lampie sufitowej najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu. Oczywiście, są to wartości jedynie przybliżone, gdyż każde pomieszczenie różni się nie tylko wielkością. Do jego wykończenia użyto innych kolorów farb, mebli, a także cechuje się innym rozkładem ścian. Weź to pod uwagę przy wyborze oświetlenia.

Jak podłączyć oświetlenie sufitowe krok po kroku

Jeżeli po raz pierwszy zabierasz się za samodzielne podłączenie oświetlenia sufitowego, to poświęć chwilę na dokładne zapoznanie się z naszymi wskazówkami. Montaż lampy to nic trudnego, ale niewłaściwie przeprowadzony może być niebezpieczny.

Na początek zgromadź niezbędne akcesoria. Będzie to próbówka lub miernik napięcia oraz wybrany przez Ciebie model lampy.

Wyłącz bezpieczniki

Następnie upewnij się, że w przewodach, które wychodzą z sufitu, nie płynie prąd. W tym celu użyj próbówki albo miernika.

Przeczytaj instrukcję montażu lampy

Zrób to, aby dowiedzieć się czy i jakie wiertło będzie niezbędne do wykonania otworów w suficie. Wywierć je właśnie na tym etapie prac.

Zidentyfikuj przewody wychodzące z sufitu

Są to najczęściej trzy przewody – jeden zerowy albo inaczej neutralny oraz dwa fazowe. Dopasuj kolory tak, aby odpowiadały tym, które podpięte zostały do kostki umieszczonej w lampie. Połącz je ze sobą.

Zamontuj oprawę lampy

Kiedy połączyłeś już ze sobą przewody, możesz się zabrać za montaż oprawy. Zrób to powoli i dokładnie, aby nie uszkodzić lampy. Najlepiej, gdyby ktoś Ci w tym zadaniu pomagał, podając poszczególne elementy. Teraz wystarczy już tylko włączyć bezpieczniki i cieszyć się nowym źródłem światła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl