Jak podłączyć szynoprzewód? Tłumaczymy, krok po kroku

Jak podłączyć szynoprzewód? Tłumaczymy, krok po kroku

Właściwe oświetlenie w domu jest niezwykle istotne. Dlaczego? Dzięki niemu nie tylko zadbasz o swój komfort podczas użytkowania pomieszczeń, ale także zapewnisz sobie przyjazną i przytulną atmosferę. W ostatnich latach w domach prywatnych coraz większą popularnością cieszy się tzw. oświetlenie szynowe. Zastanawiasz się nad tym, jakie są jego zalety? Czytaj dalej, a poznasz nie tylko atuty jego posiadania, ale także dowiesz się, jak podłączyć szynoprzewód.

Oświetlenie szynowe, czyli jakie?

Jeszcze niedawno oświetlenie szynowe królowało w sklepach i w magazynach. Obecnie jednak można powiedzieć, że weszło na salony. Czym się charakteryzuje? W tym rodzaju oświetlenia źródła światła umieszczane są na tzw. systemie szynowym. Ten z kolei jest przytwierdzany do sufitu. Dlaczego jest on tak bardzo doceniany? Takie rozwiązanie daje wiele możliwości aranżacyjnych. W przeciwieństwie do klasycznych modeli, lampy znajdujące się na szynach mogą być przesuwane w dowolny sposób, tak byś mógł dopasować je do swoich potrzeb. To wszystko dzięki temu, że ich zasilanie może być rozprowadzone na dużą powierzchnię. Tego typu opcja jest strzałem w dziesiątkę dla designerskiego, nowoczesnego wnętrza z nutą industrialnego klimatu. To rozwiązanie jest nie tylko w pełni zgodne z obowiązującymi trendami, ale także bardzo funkcjonalne. Wystarczy tylko, że dowiesz się, jak poprawnie podłączyć szynoprzewody – zapewniamy, że wcale nie jest to trudne zadanie, o czym przekonasz się, czytając zamieszczoną poniżej instrukcję.

Rodzaje oświetlenia szynowego

Przebierając między różnymi systemami szynowymi, zauważysz, że obecnie na rynku dostępne są przeróżne modele tego typu sprzętów. Najbardziej podstawowym podziałem jest ten, który dzieli urządzenia na jedno- i trójfazowe. Czym się różnią?

System jednofazowy

Najprościej mówiąc, system jednofazowy pozwoli Ci przesuwać lampy dowolnie, jednak przy tym wszystkie muszą być jednocześnie włączone lub wyłączone. Kolejną jego cechą charakterystyczną jest to, że jego szyny mogą być układane albo prosto, albo pod kątem prostym.

System trójfazowy

System szynowy 3 fazowy jest z kolei zdecydowanie bardziej funkcjonalny, dzięki czemu zapewni Ci więcej możliwości. Przy jego pomocy możesz stworzyć bardziej fantazyjne ułożenie szyn. Ponadto możesz w nim włączać lub wyłączać konkretne lampy.

Jak podłączyć szynoprzewód?

Obawiasz się, że instalowanie tego typu oświetlenia jest trudne? Nic bardziej mylnego! Poniżej podpowiadamy, jak właściwie zamontować szynoprzewód.

1. Skompletuj narzędzia

To oczywiste, że montując szynoprzewód, musisz być wyposażony nie tylko w niego, ale także w kilka innych produktów. Niezbędny będzie Ci również centymetr, ołówek, a także wiertarka, śrubokręt, śruby oraz kołki. Przydatny będzie też miernik napięcia.

2. Przygotuj się do pracy

Zanim zaczniesz działać, upewnij się, że wiesz, w którym dokładnie miejscu chcesz zamontować szynoprzewód. To właśnie tam powinna być podciągnięta elektryka i to w taki sposób, abyś mógł podłączyć tam zasilacz. Następnym krokiem jest wyłączenie bezpieczników. Po odcięciu dopływu prądu upewnij się przy pomocy miernika, że możesz bezpiecznie pracować.

3. Zamontuj system szynowy

Jak montować szynoprzewody? Przyłóż do sufitu szynę i zaznacz ołówkiem miejsca mocowań. Wywierć tam otwory, a następnie przymocuj całość.

4. Podłącz przewody

Kostka elektryczna to niewielkie akcesorium, które pozwoli Ci na połączenie dwóch przewodów elektrycznych. Usuń niewielki fragment izolacji każdego z nich, a następnie włóż je do kostki i dokręć całość śrubokrętem.

5. Umieść reflektory na szynie

Ostatnim etapem montażu szynoprzewodów jest umieszczenie na nich reflektorów. W zależności od modelu może to odbywać się w różny sposób. Zazwyczaj jednak nasadzane są na tzw. zawiasach na klik. W takim wypadku wystarczy wcisnąć je w odpowiedni sposób. Potem włącz bezpieczniki i sprawdź, czy całość działa poprawnie.

Skoro wiesz już, jak poprawnie podłączyć szynoprzewód, to nie masz co zwlekać – postaw na tego typu oświetlenie, a Twój dom będzie zachwycał swoją niebanalną aranżacją. Potrzebujesz takiego rodzaju lamp? W takim razie zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu. Zaopatrzysz się u nas zarówno w systemy jedno-, jak i trójfazowe, które dostępne są w różnych kolorach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl