Jakie oświetlenie do pokoju młodzieżowego? Sprawdź, jak dobrać odpowiednie!

Jakie oświetlenie do pokoju młodzieżowego? Sprawdź, jak dobrać odpowiednie!

Przeciętny nastolatek większą część dnia spędza w swoim pokoju. Warto więc zadbać o to, by czuł się w nim komfortowo i bezpiecznie. Kluczowe znaczenie może mieć w tym wypadku odpowiedni dobór oświetlenia. Umożliwia on bowiem stworzenie warunków dopasowanych do wykonywanych przez dziecko czynności. Dzięki temu pomieszczenie w pełni spełnia swoje funkcje. W dalszej części tego artykułu dowiesz się więc, jakie oświetlenie do pokoju młodzieżowego wybrać. Podpowiemy Ci, czym powinieneś się kierować i jakie rodzaje lamp warto zastosować.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do pokoju młodzieżowego?

Gust nastolatka

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie oświetlenie do pokoju młodzieżowego będzie najlepsze, to musisz zdać sobie sprawę z jednej ważnej kwestii. Mianowicie w tym wypadku nie możesz kierować się własnymi preferencjami, gdyż ważny jest tutaj przede wszystkim gust nastolatka. Ten pokój należy przecież do niego i to on ma czuć się w nim dobrze. Z tego względu dobierając lampy, głównym kryterium wyboru powinno być jego zdanie. Nikt nie powiedział jednak, że nie możesz zasugerować mu pewnych rozwiązań.

Podział pokoju na strefy

Pokój młodzieżowy pełni funkcję kilku pomieszczeń. To w nim nastolatek śpi, uczy się, ogląda telewizję, gra, a czasami nawet spożywa posiłki. Wobec tego zazwyczaj spędza w nim większość czasu. Warto więc zadbać o jego komfort i zapewnić maksymalną funkcjonalność tego pomieszczenia. Zrobisz to, dzieląc pokój na strefy: nauki, snu, rozrywki i relaksu. Każda z nich będzie wymagała zastosowania innego rodzaju oświetlenia.

Jakie oświetlenie do pokoju młodzieżowego? Wybieramy odpowiednią lampę!

Wybierając oświetlenie do pokoju młodzieżowego, warto zadbać o kilka źródeł światła, które pomogą Ci uzyskać odpowiedni poziom jasności w każdej z wymienionych wyżej stref.

Oświetlenie ogólne

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na oświetlenie ogólne, dzięki któremu strumień światła równomiernie rozejdzie się po pokoju. Najlepszym wyborem są w tym wypadku lampy wiszące bądź sufitowe, które dają możliwość regulacji. Dzięki temu możesz dowolnie sterować strumieniem światła.

Strefa nauki

Obowiązkowym wyposażeniem strefy nauki jest lampa biurkowa, która umożliwi naukę i odrabianie zadań domowych. Powinna ona dawać białe światło o nieco chłodniejszej temperaturze barwowej. Okazuje się bowiem, że oświetlenie może znacznie wpłynąć na przyswajanie wiedzy, co przełoży się na uzyskane wyniki. Jednocześnie należy również pamiętać o tym, aby nie miało zbyt dużego natężenia, gdyż mogłoby to męczyć wzrok.

Strefa snu

W strefie sypialnej Twój nastolatek będzie potrzebował lampki nocnej o cieplejszej barwie i łagodnym natężeniu światła. To pozwoli mu się odprężyć i przygotować do snu, poprawiając tym samym jego jakość. Rozwiązanie to można również zastąpić odpowiednią lampą podłogową bądź kinkietem.

Strefa rozrywki i relaksu

Strefa rozrywki i relaksu przeznaczona jest do oglądania telewizji, grania w gry i spędzania czasu w towarzystwie znajomych. Lampy podłogowe przydadzą się więc również i w niej. W tym wypadku prawidłowe oświetlenie ma bowiem naprawdę duże znaczenie. Wynika to z tego, że światło emitowane przez ekrany negatywnie wpływa na wzrok. Spróbuj przekonać nastolatka, aby ograniczył korzystanie z urządzeń tego typu. Niestety, nie jest to takie łatwe. Należy więc znaleźć środek, który zmniejszy skutki i tym jest właśnie oświetlenie. Odpowiednio dobrane sprawia, że wzrok się nie męczy, a w efekcie zmniejszone zostaje ryzyko wystąpienia groźnych chorób oczu oraz wad wzroku w przyszłości.

W odpowiedzi na pytanie o to, jakie oświetlenie do pokoju młodzieżowego wybrać, przyporządkowaliśmy poszczególne rodzaje lamp do wyznaczonych stref. Co do wyboru ich konkretnych modeli, ponownie spójrz na sam początek tego artykułu i pozwól, aby ostateczną decyzję podjął już sam zainteresowany. W ofercie naszego sklepu znajdziesz wiele wariantów oświetlenia. Wobec tego jest duża szansa na to, że któryś z nich przykuje Waszą uwagę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl